Kniha Harry Potter a kámen mudrců je v mnoha dětských knihovnách po celém světě. Čarodějnické příběhy tohoto kluka znají i mnozí dospělí. Jenže téměř nikdo nemá první anglické vydání této knihy, které vyšlo v nakladatelství Bloomsbury v roce 1997 v pouhých 500 výtiscích. Říká se, že autorka J.K. Rowling byla tehdy tak chudá, že knihu psala v kavárně The Elephant House ve skotském Edinburgh, kde bylo trochu tepleji, protože doma moc netopila – nemohla si to dovolit.
300 kusů z původních 500 bylo dodáno do knihoven, což znamená, že na knihkupce zbylo pouhých 200 kusů. Mnohé z nich byly ztraceny neb zničeny. Jen málo knih se dochovalo v takto dobrém stavu, bez razítek a vlastnických značek knihoven. Jedna z nich byla vydražena 16. července 2021 v aukční síní Sotheby’s New York za neuvěřitelných 138 600 USD. Přitom odhadní předaukční cena byla „pouhých“ 50 – 70 000 USD.
Dražší než Harry Potter a kámen mudrců byla v této aukci, ve které se dražily desítky opravdu vzácných a historických knih, rukopisů a map, pouze publikace The Waste Land od T.S. Eliota z roku 1922, která dosáhla částky 163 800 USD. Například i nádherný historický atlas Theatrum Orbis Terrarum... (autor Abraham Ortelius) z roku 1598 dosáhl pouhých 88 200 USD!
Byli jste koncem minulého století ve Velké Británii a koupili si tam náhodou tuto knihu? Tak se doma podívejte, třeba vám v knihovně leží malý poklad…
#harrypotterakamenmudrcu #nejdrazsikniha #vzacnetisky #aukceknih