V loňském roce proběhlo několik velmi významných nákupů. V Německu byla například koupena nejdražší obálka světa – tzv. Ball cover s jedním kusem známky Mauritius 1d POST OFFICE. Cena dosáhla přes 8 000 000 EUR plus aukční provize. Psal jsem o ní v červnových novinkách. V USA byl také prodán za rekordní částku 4 860 000 USD čtyřblok 24c známek Inverted Jenny, o němž jsem psal v dubnových novinkách.
Aukční dům Corinphila ve Švýcarsku hlásí též rekordní čísla. Počet účastníků jejich podzimní aukce se více než zdvojnásobil ve srovnání s před-covidovým obdobím. Jen předaukční budget vyžádaný on-line účastníky přesáhl 16 milionů CHF! Taktéž aukční agenti hlásili veliké objednávky. Tento zájem poté potvrdily mnohé rekordní částky dosažené v aukci.
Zürich 4, Typy IV + V, vodorovný pár, prodáno za 270 000 CHF plus aukční přirážka.
Rekordních obratů a sum bylo dosaženo i v mnoha dalších aukčních domech po celém světě, ale i v České republice. Známky ČSR z období 1918-1939, ale i z let 1945-1989 dosahují v aukcích rekordů, které i několikanásobně přesahují katalogové záznamy.
Vlastně to není nic nového. Cena vzácných sběratelských předmětů (nejen známek) roste téměř odjakživa. Tento trend je doložitelný již desítky až stovky let zpět a je zapříčiněn mnoha faktory, z nichž asi nejpodstatnější je dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou. O raritní známky, kterých se dochovalo třeba i 200 kusů, má zájem nepoměrně větší množství sběratelů, jejichž počet je celosvětově několik desítek milionů. Takže tato matematika je celkem jasná.
#filatelie #rekordnicena #rustcen #poptavka