V červenci jsme se zde mohli dočíst o rekordní ceně za raritní známku Československa, v tomto zářijovém příspěvku si ukážeme právě prodanou raritu z Německa, která byla vydražena v aukčním domě Heinrich Köhler z Wiesbadenu.
Jedná se o dopis, který je unikátní tím, že obsahuje největší známý počet známek s nominální hodnotou 9 šilinků z roku 1859 a zároveň se jedná i o nejvyšší známou frankaturu známek Hamburku. Jedná se o první známky, které toto severoněmecké hansovní město vydalo. Dopis odeslaný 6. dubna 1859 obsahuje takto vysokou frankaturu z toho důvodu, že byl odeslán z Hamburku přes Aachen a Liverpool až do New Yorku v USA, kam dorazil po 16 dnech od odeslání.
Tento raritní dopis byl za dobu své existence v mnoha proslulých sbírkách. Prvním světově známým vlastníkem byl baron Rothschild, dále byl dopis ve sbírkách sběratelů tak zvučných jmen jako Alfred Caspary, John Boker jr. A naposledy ve sbírce Erivana Hauba, kde pobyl dlouhých 34 let, neboť ho Haub koupil již v roce 1988. Tento podnikatel není (kromě Německa) moc znám. Zmiňme tedy, že to byl spoluvlastník Tengelmann Gruppe, kterou též mezi lety 1969-2000 řídil, a do jejíhož portfolia spadají obchody jako OBI, KIK, NETTO, TEDI atd.
A za kolik se tedy prodal? Vyvolávací cena byla 60 000 EUR a kupující po telefonu ho vydražil za úžasných 180 000 EUR plus aukční provize.
Ať je na akciových trzích krize, jaká chce, ceny sběratelských předmětů se nadále řídí svými vlastními zákonitostmi, které fungují již déle než 150 let. Jak potvrzuje tento dopis – ceny stále rostou.
#hamburk #tengelmann #erivan #rothschild #obi #kik