Tato známka není mezi laickou veřejností téměř vůbec známá. Přesto nese několik prvenství a patří k raritám nejen britských kolonií. Jednalo se o první známku vydanou v Britských koloniích a zároveň je to první lodní známka světa.
Lady McLeod, známka, kterou měl ve sbírce Alfred Caspary a známý klenotník Claude Cartier, exemplář s nejširšími okraji
Známka byla vydána na karibském ostrově Trinidad v roce 1847 za účelem předplatného přepravy dopisů na kolesovém parníku Lady McLeod, který plul mezi městy Port of Spain a San Fernando. Nominální hodnota této známky byla 5 centů, popřípadě 4 dolary, pokud zákazník koupil 100 kusů.
Podle různých zdrojů se do dneška dochovalo 91 nebo 92 kusů, z toho téměř polovina na dopisech.
Tyto známky samozřejmě nechyběly v proslulých sbírkách takových ikon, jako byl baron Philipp von Ferrary, Alfred H. Caspary nebo Thomas K. Tapling.
Odesláno 2. března 1848 z Port of Spain do San Fernanda. Adresováno společnosti Messrs. Taylor & Co. Unikátní rohový exemplář s plnými okraji z levého horního rohu archu, znehodnocená ručním přeškrtnutím perem. Naposledy prodáno v květnu 1990 v Londýně.
Dodnes se zachovala pouze jedna jediná rohová známka, a to dokonce na dopise. Současný majitel ji získal v roce 1990 na jedné aukci v Londýně a od té doby se na trhu neobjevila. Tento sběratel, který pochází z Německa od té doby zakoupil další dva dopisy s touto známkou plus jeden krásný exemplář s velmi širokými okraji.
Detailní článek na toto téma s mnoha zajímavými informacemi připravuji pro časopis Merkur Revue a vyjde během roku 2023.
#ladymcleod #trinidad #prvniznamka #nejstarsiznamka