Proč jsou sudy lepší než lahve? Aneb jak správně investovat do whisky

Whisky, ten lahodný nápoj, jehož název má skotsko-keltský základ a v překladu znamená „voda života“, je oblíben nejen mezi jeho konzumenty, ale také mezi investory, kteří se nebojí vystoupit z řady. Nabízí totiž velmi zajímavé zhodnocení, o čemž píše Radek Novák, český byznysmen, investor a sběratel.

Ve světě se ročně vypijí stovky milionů litrů whisky. Mezi státy s největší spotřebou patří Austrálie, Uruguay, Španělsko, Velká Británie, Irsko, Spojené státy, ale třeba i Japonsko nebo Indie. Je zajímavé, že pokud se spotřeba přepočítá „na hlavu“, tak je největším konzumentem na světě Francie a na druhém místě Uruguay.

Naopak každý ví, že největším výrobcem je Skotsko. V této zemi existuje přes 130 palíren, nejstarší z nich Glenturret byla založena v roce 1775. Tři desítky palíren vznikly jen v posledních patnácti letech.

I to ukazuje, že svět má pořád na whisky chuť. A nejen jako na nápoj, ale i jako na investici.

Proto je potřeba ujasnit si základní pojmy. Skotská whisky se dělí na Single Grain a Single Malt, jejich mícháním pak vznikají Blended whisky. Přibližně devadesát procent celosvětové spotřeby whisky připadá na Blended Scotch Whisky, což je whisky namíchaná ze Single Grain a Single Malt whisky. Toto číslo je velmi důležité, neboť taková whisky není vhodná k investičním účelům.

Zbylých deset procent tvoří „single malt“, whisky, která pochází pouze z jedné palírny a byla vyrobena pouze ze sladového ječmene. I tato whisky ale může být namíchána z více sudů této palírny, což se dělá například za účelem udržení chuti a vůně. Pokud je u takové whisky uveden rok, tak se vztahuje na nejmladší použitý sud. Tento druh whisky už je vhodný pro investiční účely.

Drtivá většina investorů si myslí, že je nejlepší investovat do starých lahví, popřípadě limitovaných edicí v lahvích. Tyto raritní whisky jsou mezi sběrateli a fajnšmekry velmi žádané a v aukcích dosahují celosvětově velmi zajímavých hodnot. Jenže to má jednu podmínku – v aukci se musí objevit minimálně dva zájemci, kteří cenu dané whisky vyšroubují nahoru.

Z mého pohledu je proto mnohem zajímavější investovat do whisky v sudech. Existuje zde ohromný trh, kde si investor může přes brokera vybrat z široké nabídky sudů z různých palíren, různého stáří a s různým obsahem alkoholu. Jen je nutné – jako vždy – být opatrný při výběru brokera.

Takové sudy investor nemá uložené doma, ve většině případů je ani nelze zakoupit přímo v palírně. Tuto možnost nabízejí jen některé a zpravidla je možné koupit pouze nově vypálenou whisky, a to ještě za investičně nezajímavé ceny. Tomu se je potřeba vyhnout.

Ve Velké Británii existuje několik společností-brokerů, které se obchodem s whisky v sudech zabývají. Investor si od nich kupuje pouze certifikát potvrzující jejich vlastnictví a sudy zůstávají fyzicky ležet v celních skladech Jeho Veličenstva.

Tyto sklady jsou ohromné, v některých jsou uloženy i desítky tisíc sudů. Důvodů pro takový postup je hned několik, jedním z nich jsou daňové aspekty, dalším třeba fakt, že dřevěné sudy na whisky nelze z Británie exportovat. Pokud si tedy investor koupí sud, dostane certifikát a dále se o svoji investici nemusí starat.

Broker, který mu tyto sudy prodal, zůstává s investorem v kontaktu a informuje ho o případných změnách nebo doporučeních. V sudech je například nutné pravidelně kontrolovat obsah alkoholu; klesne-li obsah alkoholu pod určitou úroveň, tak je potřeba sudy prodat do některé z nezávislých stáčíren.

Proč cena whisky v sudech roste?

To je snadné – příčinou je její věk a nedostatek. Pokud jen deset procent z roční produkce whisky tvoří single malt a jen procento single barel a část této whisky se navíc každoročně spotřebovává, je matematika zcela zřejmá. Čím starší whisky, tím je jí na trhu méně, a tím je tedy dražší.

Z mého pohledu je ideální nakoupit v sudech takzvané New Make Spirit, whisky mladší tří let, a držet ji alespoň sedm let a déle. Pak se z ní stává whisky desetiletá a ta už je velmi žádaná. Mladá whisky je přitom velmi levná, lze ji pořídit za cenu již kolem deseti liber za litr.

Další možností je investovat do starších ročníků, které nabízejí též velmi zajímavé zhodnocení.

Jaké investiční sudy vybírat?

Na to odpovídá Viliam Tomčányi, zakladatel první nezávislé stáčírny Independent Bottling s názvem Detour Spirits orientované na český a slovenský trh.

„Nejlepší je uložit peníze do sudové skotské Single Malt Whisky. Osobně doporučuji vybírat méně zaběhnuté a méně známé palírny, které potenciálně nabízejí vyšší zhodnocení,“ říká Tomčányi. „Zároveň bych se vůbec nebál mít v tomto směru pestřejší porftolio, ať už jde například o Armagnac, rumy, whiskey z Irska či dokonce ze Švédska. I takový alkohol má z investičního pohledu smysl.“

Jaké je roční zhodnocení?

Dle mé zkušenosti se pohybuje na úrovni mezi deseti a dvaceti procenty ročně, obecně se rozptyl pohybuje přibližně od sedmi do třiceti procent. Pod sedm procent jsem zhodnocení zatím nezažil, vše nad dvacet procent už je naopak nestandardní. Samozřejmě záleží na palírně, stáří – a v neposlední řadě, jako vždy, na poptávce.

O jak dlouhodobou investici se jedná?

Dlouhodobé investování je u whisky důležitým aspektem, jeden rok není v případě tohoto nápoje nijak zajímavé investiční období.

Znám investory, kteří koupili první sud v roce, když se jim narodil potomek, a od té doby přikupují každý rok jeden sud. Vlastnické certifikáty poté chtějí potomkovi předat, až mu bude osmnáct let – tam už se dá očekávat opravdu zajímavé zhodnocení. Stejně tak znám investora, který se rozhodl si takto spořit na důchod, což mně osobně přijde mnohem zajímavější než důchodové spořicí účty a podobně.

Jak rychle lze whisky prodat?

Likvidita je u této alternativní investice velmi rychlá, řádově v jednotkách dnů, ale může se pohybovat i v jednotkách hodin. Potřebuje-li investor whisky prodat dříve, nežli plánoval, stačí zkontaktovat brokera, u kterého ji koupil. Ten se už postará o vypořádání.

 
Jak moc je alternativní investování trendy?

Trend investování do jiných assets než čistě do finančních produktů je očividný především v anglosaském prostředí, jakkoli se u nás zatím jen pomalu rozkoukává. První velký boom nastal v letech 2008 až 2009 a veliký zájem je vidět i v dnešní době. Investoři na burze jsou v hlubokých ztrátách a znovu se poohlížejí po alternativách, které patří do kategorie „bezpečných přístavů“.

Míní tím investiční produkty, na které nemají makroekonomické události a propady na finančních trzích žádný velký vliv. Důkazem je i uplynulý rok, kdy se většina finančních produktů ocitla ve dvojciferných ztrátách, zatímco alternativní investice připisují dvojciferné zisky. Stačí se podívat na rekordní výsledky aukčních domů po celém světě, popřípadě na výsledky těch pár společností v Česku, které se těmito aktivy zabývají.

 

Poštovní známky

Tel: +420 608 386 845

Email: radek@postovni-znamky.eu



Názory vyjádřené na tomto webu jsou výhradně názory autora s jeho soukromou kapacitou. Nikdo nesmí jednat na základě jakéhokoli stanoviska nebo informací na tomto webu bez konzultace kvalifikovaného odborného poradce. Autor nemůže přijmout žádnou odpovědnost za ztrátu způsobenou jakékoli osobě nebo právnické osobě jednající na základě, nebo odkazující se na jednání na základě četby informací na těchto webových stránkách.

Pole označené * jsou povinnné
Copyright © Radek Novak

Hledat

www.postovni-znamky.eu

  • Radek Novák
  • radek.austria@gmail.com
  • +420 608 386 845